Начало На преден план Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков
9578
България

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години.Това каза акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г., по време на петото издание на „Здравен барометър“, на което се обсъди дефицитът на кадри в здравната система.

| 14 Ноември 2024, 14:47 ч.
Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков
Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков
Снимка © Десислава Пеева / БТА (БТ)

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години. Това каза акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г., по време на петото издание на „Здравен барометър“, на което се обсъди дефицитът на кадри в здравната система. Данните са от Медицинския факултет на Медицинския университет – София, като тази статистика се събира в последните 10 години, допълни той. Преди четири години желаещите да специализират „Педиатрия“ са били 3 %, а сега са 12,3 %, посочи той. По думите му държавата се е мобилизирала да създава педиатри вероятно заради предстоящата детска болница в София. Възходяща тенденция на желаещите да специализират в областта на инфекциозните болести е имало през ковид пандемията, но след това намалява, отбеляза акад. Трайков. На второ място след педиатрията се нарежда желанието на студентите да специализират в областта на кардиологията – 9,1 %, посочи още той. Желаещите да специализират „Спешна медицина“ са 0,7 %, „Пулмология“ – 0,7 %, „Патология“ – 1 %, „Клинична имунология“ – 1 %, „Психиатрия“ – 1,3 %, „Неврология“ – 1,7 %, „Обща медицина“ – 1,7 % и др.  

Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон. 
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория. 
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,

Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.

Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.

Участник в събитието бе бъ

Жена е намушкана с нож в Бургас от приятеля й. Инцидентът е станал в следобедните часове вчера, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас.

Около 15:10 ч. е получено съобщение за инцидент в района на квартира на ул. "Демокрация" 86, при който след скандал 42-годишен бургазлия намушкал с нож в областта над дясната китка 42-годишна жена. Ранената жена е откарана в Университетската многопрофилна болница (УМБАЛ) за активно лечение в Бургас, където е подложена на хирургическа интервенция, поради констатираното срязване на артерия на дясната ръка.

Извършителят на деянието е задържан. Ножът, с който е нанесена раната на потърпевшата, е намерен и иззет. По случая е образувано досъдебно производство. 

От Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас информираха, че жената е пристигнала там с дълбока рана до китката, тъканите са били срязани до костта, заедно с артер

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Депутати на “Да, България”, която е част от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), внесоха сигнал до Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за неправомерно предоставяне на консулски услуги от страна на Русия във Варна, съобщиха от пресцентъра на политическата сила. В текста се посочва още, че миналата седмица журналистическо разследване е разкрило, че се използва партийна централа в морската столица "за извършване на консулски услуги", въпреки че руското консулство там е закрито през октомври 2023 година.

"Предоставянето на консулски услуги в партийна централа противоречи на принципа на политическа необвързаност на дипломатическите представителства", посоват депутатите от “Да, България". Те настояват за проверка и предприемане на необходимите законови действия, ако информацията се потвърди. 

За втора поредна година 13 % от дипломиращите се млади лекари не са решили какво искат да специализират, каза още акад. Трайков и обърна внимание, че тези хора е добре да бъдат насочени към медицински специалности, от които в държавата има недостиг.

На въпрос къде биха могли да се реализират по-добре, през 2020 г. 54 % са посочили чужбина, докато през 2023 г. това мнение поддържат 37 % от студентите. Желанието на младите лекари да работят в чужбина през 2022 г. е обусловено от по-доброто материално заплащане за 20, 3% от младите лекари. Окоо 17,1 % от дипломираните медици биха работили в чужбина, тъй като държавата ни не подпомага достатъчно здравната система, а 16 % - заради по-добрата организация на здравната система, и също толкова младите лекари посочват по-доброто осигуряване с медицинска апаратура, каза акад. Трайков. В обобщени данни на въпрос какви са причините, ако предпочитат да се реализират в България, на първо място младите лекари посочват чувство за дълг към родината и национално самосъзнание, на второ място – семейство и приятели, на трето – морално задължени и на последно – развитие на здравеопазването в България. Запитани кое е най-важното условие за успешна реализация в професията на първо място дипломираните медици са поставили постоянството, а след това мотивация и труд, качествено обучение, спокойствие и търпение, каза още акад. Трайков.

България е на първо място в Европейския съюз (ЕС) по показателя „смъртност“ и на последно място по предотвратима смърт, каза онкохематологът проф. Георги Михайлов. По думите му един от основните проблеми, на които трябва да се обърне сериозно внимание, е финансирането на здравната система. По думите му, докато финансирането зависи от оборота на лечебните заведения, няма да има лекари, работещи в малките населени места и в труднодостъпните населени места. Проф. Михайлов посочи, че 80 % от болниците се намират в пет града в Българи и затова младите лекари работят в големите градове. По темата за специализациите на младите лекари проф. Михайлов даде пример с други европейски държави, в които тя е централизирана и изчислена спрямо нуждите на страна за четиригодишен период – докато продължава специализацията. Кандидатите там могат да се явяват на изпит до три пъти, добави той. Продължаващото обучение в България не е с качеството и изискванията, които има в Европа, добави проф. Михайлов.

Липса на синхрон в два закона създава пречки за специализацията на лекарите, отбеляза и доц. Георги Тодоров, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. По думите му младите напускат страната ни заради трудности в периода на специализирането си, тъй като се налага родителите им да продължават да ги издържат, докато специализират. По думите му Министерството на здравеопазването би трябвало да заплаща за труда на специализантите.

България се държи като държава, в която има хиперзадоволяване със специалисти, каза д-р Валери Веселинов, заместник-председател на съсловната лекарска организация. По думите му са необходими нормативни промени, които да са съгласувани и одобрени от експерти, които след това ще я изпълняват.

В петък в Будапеща се очаква подписването на съвместна декларация на вътрешните министри на България, Румъния и Австрия във връзка с приемането на България в Шенген, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев преди началото на днешното заседание на Министерския съвет.

Той подчерта, че декларацията не е крайно решение за приемането на България в Шенген, но е много важна крачка, която признава приноса, който имат българските правителства от 2023 г. досега. Декларацията не е финалният акорд за приемането на България в Шенген по суша, но е признание за работата, която сме свършили, подчерта Главчев. Той посочи, че със 70% или три пъти са намалели опитите за нелегално преминаване на границата с Турция. Това е поредна крачка за признаване на приноса, който има България за охрана на външните граници на ЕС, добави премиерът.

Главчев заяви, че са хибридни атаки опитите

Възстановено е електрозахранването в селата Овчарово и Костена река, които останаха без ток заради силния вятър. Към момента на територията на община Шумен няма населени места без ток. Това съобщи главният експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ инж. Валентин Николов, цитиран от пресцентъра на общинската администрация. 

Оттам отбелязват, че от сутринта са получени общо 20 сигнала за паднали дървета и счупени клони, осем от които са подадени на денонощния телефон на общината, а дванадесет - на тел. 112. 

Екипите на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“ и на Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали своевременно и към момента няма затворени пътища на територията на общината. На всички критични участъци е извършен обход. Четири екипа на Общинското предприятие „Парк

Трябва да се избере председател на Народното събрание, подкрепили сме всички извън обхвата на "ДПС-Ново начало" и "Възраждане". Днес по същия начин ще подкрепим тези кандидати. Това каза пред журналисти народният представител Джевдет Чакъров от "Алианс за права и свободи. На въпрос ако се стигне до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирил кого ще подкрепят, Чакъров каза, че ще подкрепят Силви Кирилов. Ситуацията е динамична, ние ще имаме адекватно поведение. Нашата позиция е конструктивна, парламентът трябва да заработи, каза Джевдет Чакъров. 

Работата на Народното събрание трябва да стартира, трябва да има активност, категоричен бе Чакъров. То обясни, че от "Алианс за права и свободи" са за това да се разгледат в най-спешен порядък всички антикорупционни закони. На първо време е необходимо това да бъде извършено в съдебната система, но има и редица други проблеми, които тр

Пожарникари предотвратиха човешка трагедия след голям пожар в жилищен блок в Търговище. Евакуирани са живеещите в осем етажната сграда. Няма сериозно пострадали хора, информират от Областната дирекция на МВР. 

Сигналът за инцидента е получен в 03:59 часа тази нощ на тел. 112. 56-годишна жена, която живее на трети етаж в 8-етажен жилищен блок в квартал „Запад 3“, съобщила за пожар в апартамента си. В жилището тя била заедно с 6-годишното си внуче.

На мястото на инцидента са насочени два пожарни екипа с два противопожарни автомобила, както и екипи на РУ-Търговище и на „Спешна помощ“.

Пожарникарите са установили, че вследствие пожара има силно задимяване на стълбището на всички етажи над третия, където е възникнал инцидентът. Точно над горящия апартамент е открита майка с 2-годишни близнаци. Жената била в очевидно недобро здравословно със

Мъж на 54 години е задържан за извършено домашно насилие. Сигналът е постъпил на телефон 112 около 18:00 часа вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. 

В апартамента им в ж.к. „Орел“, след употреба на алкохол, мъжът е предизвикал скандал със съпругата си. Обиждал я е с вулгарни думи, нанесъл е удари с ръце по лицето и е разбил носа. 

Пострадалата 49-годишна жена е транспортирана в разградската болница и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение.

По случая е образувана проверка. 

Преди седмица мъж на 21 години от разградското село Дряновец бе задържан за извършено домашно насилие върху 41-годишната му майка. 

 

Липсата на кадри не е диагноза, а симптом, каза д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването в периода 2010 - 2012 г. По думите му не е вярно твърдението, че лекарите не достигат, но е вярно, че има сериозни диспропорции по области и по специалности, както и че работещите лекари застаряват. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не може „да си върже бюджета“ заради големия брой болници, допълни той. Големият проблем на България е липсата на професионалисти по здравни грижи, който е в резултат на здравната политика. Цялата ни здравна политика е оставена да се оправя сама в псевдопазарна икономика, каза още той.

Проблемите са много, но не за всичко Касата е панацея, каза управителят на НЗОК Станимир Михайлов. Когато стане въпрос за решаването на проблем, всички казват, че здравната каса трябва да плати, но ние имаме строги финансови рамки, които трябва да спазваме, добави той. По думите му проблемът е в това, че трябва да се дефинират ясни политики, но и решителност, която да ги усвоява, а такава за момента трудно се вижда.

Упорито настояваме за осветляване на данните в здравната система, каза в заключение проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и основател на инициативата „Здравен барометър“. Когато се промени политическата конфигурация, нямаме културата да продължим дадена политика и заради това има накъсване на процесите в публичните системи, каза още проф. Вълчев и отбеляза, че като че ли в здравеопазването накъсването на процесите е повече отколкото в другите системи.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупува ...
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Капитаните на волейболните отбори, които участват в 15-ото издание на Ученическа волейболна лига, подариха на кмета на община Разград Добрин Добрев статуетка на древногръцката боги ...
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест, определи Окръжният съд в Хасково
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който тря ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
Тикер в 03:28 ч.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния ...
Начало На преден план
9578
България

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години.Това каза акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г., по време на петото издание на „Здравен барометър“, на което се обсъди дефицитът на кадри в здравната система.

| 14 Ноември 2024, 14:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков
Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години, каза акад. Лъчезар Трайков
Снимка © Десислава Пеева / БТА (БТ)

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години. Това каза акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г., по време на петото издание на „Здравен барометър“, на което се обсъди дефицитът на кадри в здравната система. Данните са от Медицинския факултет на Медицинския университет – София, като тази статистика се събира в последните 10 години, допълни той. Преди четири години желаещите да специализират „Педиатрия“ са били 3 %, а сега са 12,3 %, посочи той. По думите му държавата се е мобилизирала да създава педиатри вероятно заради предстоящата детска болница в София. Възходяща тенденция на желаещите да специализират в областта на инфекциозните болести е имало през ковид пандемията, но след това намалява, отбеляза акад. Трайков. На второ място след педиатрията се нарежда желанието на студентите да специализират в областта на кардиологията – 9,1 %, посочи още той. Желаещите да специализират „Спешна медицина“ са 0,7 %, „Пулмология“ – 0,7 %, „Патология“ – 1 %, „Клинична имунология“ – 1 %, „Психиатрия“ – 1,3 %, „Неврология“ – 1,7 %, „Обща медицина“ – 1,7 % и др.  

Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон. 
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория. 
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,

Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.

Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.

Участник в събитието бе бъ

Жена е намушкана с нож в Бургас от приятеля й. Инцидентът е станал в следобедните часове вчера, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас.

Около 15:10 ч. е получено съобщение за инцидент в района на квартира на ул. "Демокрация" 86, при който след скандал 42-годишен бургазлия намушкал с нож в областта над дясната китка 42-годишна жена. Ранената жена е откарана в Университетската многопрофилна болница (УМБАЛ) за активно лечение в Бургас, където е подложена на хирургическа интервенция, поради констатираното срязване на артерия на дясната ръка.

Извършителят на деянието е задържан. Ножът, с който е нанесена раната на потърпевшата, е намерен и иззет. По случая е образувано досъдебно производство. 

От Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас информираха, че жената е пристигнала там с дълбока рана до китката, тъканите са били срязани до костта, заедно с артер

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Депутати на “Да, България”, която е част от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), внесоха сигнал до Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за неправомерно предоставяне на консулски услуги от страна на Русия във Варна, съобщиха от пресцентъра на политическата сила. В текста се посочва още, че миналата седмица журналистическо разследване е разкрило, че се използва партийна централа в морската столица "за извършване на консулски услуги", въпреки че руското консулство там е закрито през октомври 2023 година.

"Предоставянето на консулски услуги в партийна централа противоречи на принципа на политическа необвързаност на дипломатическите представителства", посоват депутатите от “Да, България". Те настояват за проверка и предприемане на необходимите законови действия, ако информацията се потвърди. 

За втора поредна година 13 % от дипломиращите се млади лекари не са решили какво искат да специализират, каза още акад. Трайков и обърна внимание, че тези хора е добре да бъдат насочени към медицински специалности, от които в държавата има недостиг.

На въпрос къде биха могли да се реализират по-добре, през 2020 г. 54 % са посочили чужбина, докато през 2023 г. това мнение поддържат 37 % от студентите. Желанието на младите лекари да работят в чужбина през 2022 г. е обусловено от по-доброто материално заплащане за 20, 3% от младите лекари. Окоо 17,1 % от дипломираните медици биха работили в чужбина, тъй като държавата ни не подпомага достатъчно здравната система, а 16 % - заради по-добрата организация на здравната система, и също толкова младите лекари посочват по-доброто осигуряване с медицинска апаратура, каза акад. Трайков. В обобщени данни на въпрос какви са причините, ако предпочитат да се реализират в България, на първо място младите лекари посочват чувство за дълг към родината и национално самосъзнание, на второ място – семейство и приятели, на трето – морално задължени и на последно – развитие на здравеопазването в България. Запитани кое е най-важното условие за успешна реализация в професията на първо място дипломираните медици са поставили постоянството, а след това мотивация и труд, качествено обучение, спокойствие и търпение, каза още акад. Трайков.

България е на първо място в Европейския съюз (ЕС) по показателя „смъртност“ и на последно място по предотвратима смърт, каза онкохематологът проф. Георги Михайлов. По думите му един от основните проблеми, на които трябва да се обърне сериозно внимание, е финансирането на здравната система. По думите му, докато финансирането зависи от оборота на лечебните заведения, няма да има лекари, работещи в малките населени места и в труднодостъпните населени места. Проф. Михайлов посочи, че 80 % от болниците се намират в пет града в Българи и затова младите лекари работят в големите градове. По темата за специализациите на младите лекари проф. Михайлов даде пример с други европейски държави, в които тя е централизирана и изчислена спрямо нуждите на страна за четиригодишен период – докато продължава специализацията. Кандидатите там могат да се явяват на изпит до три пъти, добави той. Продължаващото обучение в България не е с качеството и изискванията, които има в Европа, добави проф. Михайлов.

Липса на синхрон в два закона създава пречки за специализацията на лекарите, отбеляза и доц. Георги Тодоров, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. По думите му младите напускат страната ни заради трудности в периода на специализирането си, тъй като се налага родителите им да продължават да ги издържат, докато специализират. По думите му Министерството на здравеопазването би трябвало да заплаща за труда на специализантите.

България се държи като държава, в която има хиперзадоволяване със специалисти, каза д-р Валери Веселинов, заместник-председател на съсловната лекарска организация. По думите му са необходими нормативни промени, които да са съгласувани и одобрени от експерти, които след това ще я изпълняват.

В петък в Будапеща се очаква подписването на съвместна декларация на вътрешните министри на България, Румъния и Австрия във връзка с приемането на България в Шенген, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев преди началото на днешното заседание на Министерския съвет.

Той подчерта, че декларацията не е крайно решение за приемането на България в Шенген, но е много важна крачка, която признава приноса, който имат българските правителства от 2023 г. досега. Декларацията не е финалният акорд за приемането на България в Шенген по суша, но е признание за работата, която сме свършили, подчерта Главчев. Той посочи, че със 70% или три пъти са намалели опитите за нелегално преминаване на границата с Турция. Това е поредна крачка за признаване на приноса, който има България за охрана на външните граници на ЕС, добави премиерът.

Главчев заяви, че са хибридни атаки опитите

Възстановено е електрозахранването в селата Овчарово и Костена река, които останаха без ток заради силния вятър. Към момента на територията на община Шумен няма населени места без ток. Това съобщи главният експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ инж. Валентин Николов, цитиран от пресцентъра на общинската администрация. 

Оттам отбелязват, че от сутринта са получени общо 20 сигнала за паднали дървета и счупени клони, осем от които са подадени на денонощния телефон на общината, а дванадесет - на тел. 112. 

Екипите на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“ и на Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали своевременно и към момента няма затворени пътища на територията на общината. На всички критични участъци е извършен обход. Четири екипа на Общинското предприятие „Парк

Трябва да се избере председател на Народното събрание, подкрепили сме всички извън обхвата на "ДПС-Ново начало" и "Възраждане". Днес по същия начин ще подкрепим тези кандидати. Това каза пред журналисти народният представител Джевдет Чакъров от "Алианс за права и свободи. На въпрос ако се стигне до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирил кого ще подкрепят, Чакъров каза, че ще подкрепят Силви Кирилов. Ситуацията е динамична, ние ще имаме адекватно поведение. Нашата позиция е конструктивна, парламентът трябва да заработи, каза Джевдет Чакъров. 

Работата на Народното събрание трябва да стартира, трябва да има активност, категоричен бе Чакъров. То обясни, че от "Алианс за права и свободи" са за това да се разгледат в най-спешен порядък всички антикорупционни закони. На първо време е необходимо това да бъде извършено в съдебната система, но има и редица други проблеми, които тр

Пожарникари предотвратиха човешка трагедия след голям пожар в жилищен блок в Търговище. Евакуирани са живеещите в осем етажната сграда. Няма сериозно пострадали хора, информират от Областната дирекция на МВР. 

Сигналът за инцидента е получен в 03:59 часа тази нощ на тел. 112. 56-годишна жена, която живее на трети етаж в 8-етажен жилищен блок в квартал „Запад 3“, съобщила за пожар в апартамента си. В жилището тя била заедно с 6-годишното си внуче.

На мястото на инцидента са насочени два пожарни екипа с два противопожарни автомобила, както и екипи на РУ-Търговище и на „Спешна помощ“.

Пожарникарите са установили, че вследствие пожара има силно задимяване на стълбището на всички етажи над третия, където е възникнал инцидентът. Точно над горящия апартамент е открита майка с 2-годишни близнаци. Жената била в очевидно недобро здравословно със

Мъж на 54 години е задържан за извършено домашно насилие. Сигналът е постъпил на телефон 112 около 18:00 часа вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. 

В апартамента им в ж.к. „Орел“, след употреба на алкохол, мъжът е предизвикал скандал със съпругата си. Обиждал я е с вулгарни думи, нанесъл е удари с ръце по лицето и е разбил носа. 

Пострадалата 49-годишна жена е транспортирана в разградската болница и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение.

По случая е образувана проверка. 

Преди седмица мъж на 21 години от разградското село Дряновец бе задържан за извършено домашно насилие върху 41-годишната му майка. 

 

Липсата на кадри не е диагноза, а симптом, каза д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването в периода 2010 - 2012 г. По думите му не е вярно твърдението, че лекарите не достигат, но е вярно, че има сериозни диспропорции по области и по специалности, както и че работещите лекари застаряват. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не може „да си върже бюджета“ заради големия брой болници, допълни той. Големият проблем на България е липсата на професионалисти по здравни грижи, който е в резултат на здравната политика. Цялата ни здравна политика е оставена да се оправя сама в псевдопазарна икономика, каза още той.

Проблемите са много, но не за всичко Касата е панацея, каза управителят на НЗОК Станимир Михайлов. Когато стане въпрос за решаването на проблем, всички казват, че здравната каса трябва да плати, но ние имаме строги финансови рамки, които трябва да спазваме, добави той. По думите му проблемът е в това, че трябва да се дефинират ясни политики, но и решителност, която да ги усвоява, а такава за момента трудно се вижда.

Упорито настояваме за осветляване на данните в здравната система, каза в заключение проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и основател на инициативата „Здравен барометър“. Когато се промени политическата конфигурация, нямаме културата да продължим дадена политика и заради това има накъсване на процесите в публичните системи, каза още проф. Вълчев и отбеляза, че като че ли в здравеопазването накъсването на процесите е повече отколкото в другите системи.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест, определи Окръжният съд в Хасково
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Местен фокус
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.